Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Bogowie >> Iszkur

Iszkur


Iszkur jest innym imieniem Adada, boga burzy, związanego zarówno z życiodajną jak i destruktywną właściwością deszczu i powodzi. Bóg ten otrzymał swoje imię od Enkiego, podczas ustalania porządku świata, aby zgodnie z jego wolą zraszał ziemię życiodajnym deszczem. Destrukcyjne właściwości boga burzy są widoczne zwłaszcza w kulcie w południowej części Mezopotamii, a na północy zaś był czczony w większym stopniu jako zwiastun dobroczynnego deszczu. Wynika to prawdopodobnie z różnego znaczenia opadów w północnej i południowej części. Badane są obie strony charakteru boga.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

Utożsamianie przez Iszkura niszczycielskich sił natury, powodowało, że przedstawiano go w pozie wojowniczej. Ojcem Iszkura jest bóg nieba An, a czasami bóg powietrza Enlil. Matką Iszkura była bogini Urasz. Jego żoną była bogini Medimsza, z którą miał pięcioro dzieci - dwóch synów i trzy córki. Miejscem kultu Iszkura były miasta Adab i Lagasz. Iszkur przedstawiany był jako postać, ciskająca piorunami na szczycie byka lub smoka-lwa (Ryc.1).

Iszkur przedstawiany jest jako postać, ciskająca piorunami na szczycie byka lub smoka-lwa
Ryc. 1/ Iszkur ciskający piorunami.

Kiedy Enmerkar, król Uruk, domagał się od władcy Arraty poddania swojego miasta, wtedy Iszkur przyniósł strapionemu królowi Arraty dziko rosnącą pszenicę i ziarna, co dodało mu odwagi i spowodowało, że herold otrzymał odmowną odpowiedź.

Iszkur czasami utożsamiany jest z Ninurtą, Ningirsu oraz Zababą. Każdy z nich zarówno uosabiał potęgę przyrody (grzmoty, burze, deszcze) jak też był opiekunem hodowli, myślistwa lub rolnictwa oraz powodzenia w walce.

Król Utuhengal przed bitwą z Tiriganem złożył ofiary również w świątyni Iszkura. Stanął przed jego obliczem i powiedział: "Iszkurze, Enlil dał mi zwycięski oręż". Eannatum prosił o zwycięstwo Ningirsu, boga Lagaszu. Ninurta był czczony w Nippurze, również był bogiem wojny. Podobnie Zababa "wojowniczy Pan Kisz". W epoce ciągłych wojen między miastami o ziemię, o hegemonię, o niewolników do pracy - bóstwa musiały nieco zmieniać swój charakter. Sławione pod różnymi imionami w gruncie rzeczy niczym się między sobą nie różniły.

Enlil wyprawiał na wojnę i pouczał swego syna Iszkura, że oddał w jego władzę wichry i burze, powierzył mu je "jako zaprzęg", złożony z "siedmiu wiatrów", a błyskawica, jego posłaniec, będzie wyprzedzać go, budząc lęk i grozę.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 10.01.2015
ostatnia aktualizacja treści: 10.01.2015

źródła:
Zapomniany Świat Sumerów - Marian Bielicki
Ancient Mesopotamian Gods and Goddesses


kontakt
statystyka wejśæ