Utuhengal był pierwszym i jedynym królem z V dynastii z Uruku, który sprawował władzę w państwie-mieście Uruk w latach ok. 2016 – 2010 p.n.e. Zorganizował zwycięską wyprawę wojenną przeciwko ówczesnemu gutejskiemu królowi Sumeru i Akadu Tiriganowi.
Wyprawiwszy się przeciw Gutejom król składał ofiary bogom, przyrzekając im dbanie o ich cześć oraz prosząc o pomoc. Z zapisów można się dowiedzieć, że sam Enlil polecił Utuhengalowi wypędzić “węża z gór”, jak nazywani byli gutejscy najeźdźcy. Władca prosił o pomoc także Inanna , tłumacząc, że Tirigan jest odpowiedzialny za zajęcie kraju, blokady handlowe na północy oraz kradzież wody pitnej na południu.
Oddziały Utuhengala były zapewne liczne, a gotowość bojowa żołnierzy Tirigana niezbyt wysoka, gdyż ten drugi słał posłów. Posłowie ci brani byli przez Sumerów do niewoli, a wojska ruszały dalej w wojennym pochodzie. Do rozstrzygającej walki doszło o świcie pod Muru nad Tygrysem, w której wojska gutejskie zostały pokonane, a ich wódz w pojedynkę, pieszo uciekł do Dubrum, by tam szukać schronienia. Mieszkańcy Dubrum wydali go wraz z jego żoną i dziećmi.
“Związali mu ręcę pętami, przywiedli przed oblicze króla, rzucili do nóg, postawił Utuhengal stopę na jego karku. (…) Tak przywrócił Utuhengal królestwo i niezawisłość Sumeru”.
Po zwycięstwie Utuhengala w Sumerach zaszła zmiana mentalna. Nie myślano już tylko o własnym mieście, jako o ojczyźnie, lecz pojmowano ją szerzej – jako cały kraj. Z pewną ostrożnością można mówić o początkach tożsamości narodowej Sumerów.
Utuhengal był bardziej wodzem niż politykiem, dlatego nie zawsze umiał dostrzec i właściwie ocenić sytuację w państwie. Ta zaś była skomplikowana, ponieważ mieszkańcy Sumeru nie byli już tylko Sumerami, ale jego państwo było wielonarodowościowe.
data utworzenia: 16.12.2020
data ostatniej aktualizajci
treści: 16.12.2020
źródła:
Królestwo zstępuje z niebios – Bogdan
Wiktor Matysiak