Bau, znana również jako Baba, Bawu, Ninisinana lub Gula, była patronką sztuki medycznej. Jej mężem był Ningirsu, opiekuńczy bóg miast Girsu i Lagasz. Często zwana była dobrą lub piękna kobietą, przywoływano ją jako ochronnego i opiekuńczego ducha.
Dziećmi Bau i Ningirsu były Szulszagana i Igalima. Według inskrypcji Gudei para bogów była rodzicami również dla siedmioraczków, jednak do tej pory udało się ustalić imiona jedynie trójki z nich.
Głównym miejscem kultu Bau była świątynia E-tarsirsir w Girsu. Oprócz tego posiadała swoją kapliczkę o nazwie Ekisznugal w świątyni Nanny w Ur.
Pierwsze zapisy na temat Bau pochodzą z trzeciego okresu wczesnodynastycznego (2500-2350 p.n.e.) z państwa-miasta Lagasz, którego stolicą było Girsu. Jej wczesny kult miał coś wspólnego z rytułałami pogrzebowymi.
Niektóre ofiary zwane prezentami ślubnymi skłaniają badaczy do wnioskowania, że miało to związek ze świętym małżeństwem Bau i Ningirsu.
W okresie nowosumeryjskim (2116-2004 p.n.e.) kult Bau występował głównie w Girsu. Był to także czas kiedy bogini była wymieniana w imionach osobistych.
Bau jest wspominana w sumeryjskiej literaturze, np. w utworze - "Hymn do dobroczynnej bogini Bau (Bau A)", a także w królewskim hymnie z Ur pt. "Pieśń do Bau za króla Lummę", "Pieśń dla Bau za króla Gudeę" oraz "Pieśń dla Bau za króla Szu-Suena".
data utworzenia: 01.03.2018
data ostatniej aktualizajci treści: 01.03.2018
źródła:
Ancient Mesopotamian Gods and Goddesses Na podstawie danych przygotowanych z projektu AMGG finansowanego przez HEA
Iluminaci - Masoneria - Rok 2014
Historia zaczyna się w Sumerze – Samuel Noah Kramer