Girsu to jedno z trzech głównych miast - obok Lagasz i Siraran - sumeryjskiego państwa-miasta Lagasz. Usytuowane było około 25 km na północny zachód od miasta Lagasz (Ryc.1) i pełniło funkcję stolicy za panowania Gudei w XXII wieku p.n.e. Kiedy stolicę przeniesiono, miasto zachowało jednak rolę religijnego centrum. Zamieszkiwane było już w V tys. p.n.e., jednak rozwój miasta i większy napływ ludności nastąpił w okresie wczesnodynastycznym w latach 2900-2350 p.n.e. Miasto straciło na znaczeniu po upadku III dynastii z Ur ok. roku 2000 p.n.e.
W Girsu znajdowały się świątynie boga Ningirsu oraz bogini Bau.
Starożytne miasto doczekało się obszernych wykopalisk archeologicznych. Przeprowadzane były w latach: 1877-1900 (prowadził je francuski badacz Ernest de Sarzec), 1903-1909 (prowadził Gaston Cros), 1929-1931 (prowadził Henri de Genouillac i André Parrot). Stanowisko archeologiczne nosi nazwę Tello/Telloh. Przez wiele lat było błędnie identyfikowane z Lagasz, dopiero po pewnym czasie zidentyfikowano je z Girsu.
Girsu było źródłem wielu glinianych tabliczek z pismem klinowym, ponieważ znajdowało się tu archiwum. Niestety w XIX w. nielegalnie je wykopywano i sprzedawano. Szacuje się, że w ten sposób utracono 40000 tabliczek, a tylko ok. 4000, zostało wykopanych przez archeologów. Wśród nich znajdowała się dokumentacja gospodarcza świątyń, która dostarczyła informacji o sprawach administracyjnych, handlowych i gospodarczych tej instytucji. Z dokumentów wynika, że świątynia sumeryjska była dobrze prosperującym przedsiębiorstwem
Oprócz tabliczek w Girsu odkryto zabytki sztuki oraz architektury (Ryc.2), jednak tym drugim nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Znaleziono tam resztki zikkuratu oraz ruiny świątyni Ningirsu E-ninnu, wybudowanej przez Gudeę. Większość znalezisk sztuki dotyczy okresu III tys. p.n.e., a zwłaszcza czasów Akadu (ok. 2350 r.p.n.e. - 2150 r.p.n.e.) oraz okresu panowania III dynastii z Ur (ok. 2100 r. p.n.e - 2000 r.p.n.e.).
data utworzenia: 13.12.2010
ostatnia aktualizacja treści: 30.01.2015
źródła:
włoskojęzyczna Wikipedia
polskojęzyczna Wikipedia
Cultural Property Training Resource