Wierzchołek zikkuratu
Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Sztuka >> Sztuka zdobnicza >> Waza Enmeteny

Waza króla Enmeteny


Trójnożna waza zadedykowana bogowi Ningirsu przez króla Lagaszu Enmetenę. Naczynie mierzy 28 cm wysokości bez podstawy i 35 cm wysokości z podstawą, a jego średnica wynosi 18 cm. Waza została wykonana głównie ze srebra, ale zawiera także pewne ilości miedzi, z której zrobiona została podstawa w kształcie trójnogu (galeria zdjęć: pozycja nr 4).

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich
Srebrna Waza króla Enmeteny, zadedykowana bogowi Ningirsu
Ryc.1/ Srebrna Waza króla Enmeteny zadedykowana bogowi Ningirsu - ok. 2400 p.n.e.

Waza Enmeteny jest jednym z najpiękniejszych sumeryjskich zabytków. Naczynie ma pękaty kształt i nie posiada uchwytów, co jest charakterystyczne dla tego okresu. Waza jest umieszczona, na okrągłej podstawie z nogami w kształcie pazurów. Została wykonana z jednego arkusza srebra. Fryz na naczyniu został wypalony, a następnie wyrzeźbiono na nim detale.

Zabytek został odkopany w Girsu i jest datowany na około 2400 p.n.e. Przedstawienia na powierzchni ukazują Anzu – orła o głowie lwa, który trzyma w swoich szponach dwa lwy, atakujące jelenie (galeria zdjęć: pozycja nr 1). Ptak Anzu występował również pod imieniem Imdugud i był symbolicznym zwierzęciem boga Ningirsu oraz miasta Lagasz

Powyżej tego fryzu znajduje się inny, reprezentujący siedem leżących krów - ich prawe nogi są zgięte, tak jakby próbowały wstać (galeria zdjęć: pozycja nr 3). Przedstawienia pokazują pewien kontrast: jedno to świat dzikich zwierząt - lwy atakujące jelenie, a drugi to ciche pastwisko, na którym znajduje się bydło. Sumerowie poprzez tą narrację być może chcą pokazać, że są dumni z tego, ze opanowali naturę.

Inskrypcja, która znajduje się na szyjce naczynia mówi (galeria zdjęć: pozycja nr 2):

”Dla Ningirsu, bohatera Enlila,

Enmetena, król Lagasz,

wybrany przez serce Nansze,

na najwyższego władcę Ningirsu,

syn Eannatuma, króla Lagasz,

króla, który kochał go, boga Ningirsu,

ta srebrna waza,

z której Ningirsu spożywa co miesiąc olej, składany mu na ofiarę,

dla niego ukształtował.

Za jego życia, zanim wzniósł dla Ningirsu świątynię E-ninnu.

W tym czasie Dudu

był kapłanem Ningirsu.

Galeria


Przedstawienia na powierzchni ukazują Anzu – orła o głowie lwa, który trzyma w swoich szponach dwa lwy, atakujące jelenie Na szyjce naczynia znajduje się inskrypcja Siedem leżących krów - ich prawe nogi są zgięte, tak jakby próbowały wstać Miedziana podstawa wazy
Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 10.08.2016
ostatnia aktualizacja treści: 10.08.2016

źródła:
Francuskojęzyczna wikipedia
Sumerian Shakespeare


kontakt
statystyka wejść