Waza z Uruku jest alabastrowym naczyniem z wyrzeźbionymi na jej powierzchni przedstawieniami narracyjnymi, którego powstanie datuje się na okres 3200-3000 p.n.e. i jest to najstarszy przykład płaskorzeźbionych scen. Jak sama nazwa wskazuje waza została odnaleziona w mieście Uruk. Wysokość naczynia wynosi 106 cm, a średnica górnego otworu 36 cm (Ryc.1).
Przedstawienia narracyjne składają się z czterech rejestrów (galeria zdjęć: pozycja nr 1). Dolny rejestr przedstawia roślinność znad Tygrysu i Eufratu – trzcina i zboże. Powyżej tych scen znajduje się procesja zwierząt – wołów i owiec. Wyżej również przedstawiona jest procesja, której uczestnikami byli nadzy mężczyźni, niosący misy i słoje, zawierające zboże i owoce, przeznaczone na ofiary. W sztuce Mezopotamii nagość zazwyczaj symbolizowała wyraz słabości i nędzy, na przykład w taki sposób przedstawiano na polu bitwy wrogów pokonanych, uwięzionych lub zabitych. W narracjach na Wazie z Uruku nagość ludzkiego ciała przedstawiona jest w innym kontekście – kontekście religijnym.
W górnym rejestrze procesja kończy się w świątyni, gdzie stoi kapłanka Inanny, za którą znajdują się dwie wiązki trzciny, będące symbolem tej bogini. Istotą tych narracji jest rytualne składanie ofiar Inannie, które prawdopodobnie ma powiązania z ceremonią świętych zaślubin, polegających na publicznym obcowaniu króla z kapłanką reprezentującą boginię. Miało to zapewnić obfitość i płodność, która powoduje odtwarzanie życia i społeczeństwa. Naga postać przynosi jej misę, wypełnioną zbożem i owocami. Za postacią składającą ofiarę stoi ceremonialnie ubrana persona, która jest jednocześnie królem i najwyższym kapłanem.
Niektóre motywy z przedstawionej narracji pojawiały się na późniejszych pieczęciach cylindrycznych.
W 2003 roku zabytek został zrabowany z Muzeum Narodowego w Iraku. Wkrótce potem powrócił tam w czternastu kawałkach. Choć zapowiedziano renowację tego obiektu jego obecny stan nie jest znany.
data utworzenia: 21.05.2016
ostatnia aktualizacja treści: 21.05.2016
źródła:
Jeremy Norman's HistoryofInformation.com
Introdiution of the History of Art