Wierzchołek zikkuratu
Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Sztuka >> Płaskorzeźba >> Plakietka kapłana Dudu

Plakietka kapłana Dudu


Płaskorzeźba ma na środku okrągły otwór i jest podzielona na cztery części (Ryc.1). Duża postać, która zajmuje dwa rejestry jest zwrócona w prawo i podpiera się czymś w rodzaju laski, ubrana była w spódnicę w owczej wełny (galeria zdjęć: pozycja nr 1). Jej imię wyryte było na inskrypcji – był to Dudu, najwyższy kapłan boga Ningirsu za czasów panowania Enmeteny – króla Lagasz, który panował około 2418-2391 p.n.e.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich
Plakietka kapłana Dudu. Płaskorzeźba ma na środku okrągły otwór i jest podzielona na cztery części.
Ryc. 1/ Plakietka kapłana Dudu. Płaskorzeźba ma na środku okrągły otwór i jest podzielona na cztery części.

Za jego prawą znajduje się orzeł o głowie lwa, nazywany ptakiem Imdugudem, który trzyma w szponach dwa lwy (galeria zdjęć: pozycja nr 2). Był to symbol Ningirsu oraz godło państwa-miasta Lagasz. Taki sam znak można odnaleźć na srebrnej Wazie Enmeteny oraz buławie Mesilima, króla Kisz. Na tym przedstawieniu lwy, gryzą Imduguda w skrzydła.

Poniżej tego rejestru znajduje się ciele, które leży w tej samej pozycji, jak krowy na przedstawieniach na srebrnej Wazie Enmeteny - jego prawa noga jest zgięta, tak jakby próbowało wstać (galeria zdjęć: pozycja nr 3).

W dolnym rejestrze znajduje się motyw, który prawdopodobnie symbolizuje falującą powierzchnię wody (galeria zdjęć: pozycja nr 4).

Napis dedykacyjny na płaskorzeźbie głosi: „Dla Ningirsu z E-ninnu, Dudu, kapłan Ningirsu, przyniósł materiał i ukształtował go w głowicę buławy”.

Galeria zdjęć


Dudu, najwyższy kapłan boga Ningirsu za czasów panowania Enmeteny – króla Lagasz - przedstawienie, pochodzące z Plakietki kapłana Dudu Orzeł o głowie lwa, nazywany ptakiem Imdugudem, który trzyma w szponach dwa lwy - przedstawienie, pochodzące z Plakietki kapłana Dudu Prawa noga cielęcia jest zgięta, tak jakby próbowało wstać - przedstawienie, pochodzące z Plakietki kapłana Dudu Motyw, który prawdopodobnie symbolizuje falującą powierzchnię wody - przedstawienie, pochodzące z Plakietki kapłana Dudu
Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 29.12.2016
ostatnia aktualizacja treści: 29.12.2016

źródła:
Trivium Art History


kontakt
statystyka wejść