Wierzchołek zikkuratu
Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Sztuka >> Sztuka zdobnicza >> Pieczęcie cylindryczne >> 148431

Pieczęć 148431


Pieczęć o wymiarach 2,4 cm x śr. 1,7, która miała dwóch właścicieli. Jej pierwotna kompozycja zawierała tzw. scenę prezentacji w stylu nowosumeryjskim, w której bóstwo opiekuńcze proteguje adoranta, uosabiająego właściciela pieczęci, ubóstwionemu królowi, siedzącemu na taborecie z podnóżkiem.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich
Odcisk pieczęci cylindrycznej 148431
Ryc.1/ Pieczęć cylindryczna 148431 i jej odcisk - przełom okresu nowosumeryjskiego i starobabilońskiego

Za plecami bóstwa znajdował się napis klinowy w trzech kolumnach, zatarty przez drugiego właściciela, przez wyrzeźbienie postaci krzywonogiego nagiego karła, grającego na lutni. Drugi właściciel dodał też własny napis. W obu przypadkach treść napisu zawierała informacje o właścicielu pieczęci. Powyżej napisu młodszego umieszczone zostało przedstawienie uskrzydlonego lwa, stojącego na tylnych łapach i trzymającego w wyciągniętych łapach przednich laskę lub sztandar.

Pieczęć posiada dwa napisy. Pierwszy w trzech pionowych kolumnach celowo zatarty tylko w pierwszej kolumnie można odczytać: "Bóg Sin-x" Napis wstawiony: "(Bóg) Sin -x, sługa (bogini) Nin-x"; obydwa napisy są w języku akadyjskim B: "Sin-x-x / sługa bogini Nin-x".

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 30.08.2017
ostatnia aktualizacja treści: 30.08.2017

źródła:
Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie


kontakt
statystyka wejść