Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Bogowie >> Ereszkigal

Ereszkigal


Ereszkigal to królowa świata podziemnego, siostra Inanny , żona Nergala i matka Nungal oraz Namtara, który pełnił funkcję jej ministra. Jej imię tłumaczy się jako "Królowa Wielkiego Poniżej". Świat podziemny, w którym mieszkali umarli po szumersku nazywał się "Kur" lub "kraina bez powrotu". Ten kto raz tam zszedł, nie mógł już powrócić do świata żywych. Wyjątkiem była Inanna, której pozwolono odejść po wyznaczeniu na swoje miejsce innego boga. Siostry Ereszkigal i Inanna nie darzyły się sympatią. Gdy Inanna wybrała się do świata podziemnego, aby spróbować podstępnie przejąć nad nim władzę, została zabita i powieszona na haku przez Ereszkigal.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

Królestwo Ereszkigal było krainą cieni, snujących się bez żadnej nadziei. Była to otchłań, do której wtrąceni są nie tylko grzesznicy. Znajdowali się tam źli i dobrzy, wielcy i mali, bogobojni i bluźniercy. Świat podziemny był drugą stroną, na którą musiał przejść każdy.

Ereszkigal nie posiadała miejsca kultu lub nie odnaleziono go dotychczas ani w Szumerze ani w ogóle w Mezopotamii, więc bogini ta znana jest tylko z literatury. Być może jej przybytek znajdował się w Lagasz, gdzie nieopodal nekropolii, znaleziono mury bezimiennej świątyni. W eposie "Śmierć Ur-Nammy" otrzymuje ona od niego podarki, jako od nowoprzybyłego do podziemnego świata umarłych. Przedstawienie Ereszkigal nie jest znane. Istnieje spór, że naga kobieta, która stoi na lwach, otoczona przez sowy, trzymająca w rękach laskę i pierścień, to nie, jak powszechnie uważa się Inanna, ale właśnie Ereszkigal. Postać ta jest czasami również interpretowana jako upiorzyca Lilith, która być może jest tożsama z Ereszkigal.

Jako mała dziewczynka została porwana przez potwora Kur i uwięziona przez niego w świecie podziemnym. Opowiada o tym epos "Gilgamesz, drzewo halub i świat podziemny".

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 05.01.2015
ostatnia aktualizacja treści: 05.01.2015

źródła:
Zapomniany Świat Sumerów - Marian Bielicki
Ancient Mesopotamian Gods and Goddesses
Gilgamesz, drzewo hullub i świat podziemny - tłum. Krystyna Szarzyńska


kontakt
statystyka wejść