Wierzchołek zikkuratu
Szukaj na stronie...

mapa strony

tutaj jesteś: Strona Główna >> Prawo >> Prawo karne

Sumeryjskie prawo karne


Nie zachowały się przepisy prawne, które określałyby odpowiedzialność karną człowieka za czyny zabronione pod groźbą kary kryminalnej. Z archiwum w Lagasz znane są jednak rozprawy, które prowadzono w związku z oskarżeniemi o kradzieże czy morderstwa. Wynika z nich oczywiście, że morderstwa oraz kradzieże były surowo karane.

Z archiwum można dowiedzieć się o sprawach kradzieży bydła, owiec i innego dobytku. Jest dokument poświęcony rozprawie kradzieży cebuli. Inny mówi o kradzieży odzieży.

Znane są rozprawy, gdzie toczyło się postępowanie o przyjęcie łąpówki. Karą za to była grzywna kilka razy przewyższająca przyjętą korzyść majątkową.

Wśród odcyfrowanych dotąd i opublikowanych tabliczek rozpraw o morderstwo jest bardzo mało. W prawodawstwie sumeryjskim nie stwierdzono zasady oko za oko, ząb za ząb. Jako zadośćuczynienie sąd wyznaczał mordercy wysoką karę pieniężną do zapłacenia, jednak jeśli skazany nie był w stanie zapłacić grzywny, zabierano mu majętność oraz rodzinę i przekazywano rodzinie zamordowanego.

Skrzydlaty dysk - symbol bogów sumeryjskich

data utworzenia: 18.08.2014
ostatnia aktualizacja treżci: 18.08.2014

źródła:
Zapomniany Świat Sumerów - Marian Bielicki


kontakt
statystyka wejść