Sumeryjską zabudowę miast stanowiły domy, w których mieszkali zwykli ludzie. Dom położony był na planie kwadratu lub zbliżonym do kwadratu. Pomieszczenia budowane były wokół dziedzińca, który zapewniał dostęp światła oraz wentylował wnętrze (Ryc.1). Na dziedzińcu lub w wydzielonym pomieszczeniu znajdowało się palenisko. Okna były umieszczone na znacznej wysokości i były bardzo małe, aby izolować wnętrze od panującego na zewnątrz upału.
Sumerowie znaleźli właściwe formy budynków dostosowane do miejscowych surowców. Do wiązania prymitywnych szałasów dobrze nadawała się rosnąca obficie nad obydwiema rzekami trzcina. Jej wiązki ustawiano pionowo w ziemi, jak słupy, w dwóch równoległych rzędach, a następnie wiązano ich szczyty, otrzymując szereg łuków. Na tak utworzonym szkielecie można było rozpiąć maty (galeria zdjęć: pozycja nr 2). Powstawał w ten sposób podłużny, prostokątny dom. Jeszcze łatwiej można było zbudować chaty kwadratowe lub okrągłe. Sumerowie szybko się przekonali, że pomazanie konstrukcji trzcinowej gliniastym błotem uszczelniało ją znakomicie. To z kolei nasunąć im musiało myśl wznoszenia budowli ulepionych całkowicie z gliny, co dało początek całej późniejszej architekturze Mezopotamii
Domy w starożytnym Ur były zbudowane w podobny sposób jak współczesne, znajdujące się w tym rejonie. Do budowy używano suszonej cegły, glinianej zaprawy oraz topolowych pali jako belek na dach, na futryny i drzwi. Wszystkie te materiały były dostępne w okolicy. Ściany domów były cienkie, ale dobrze skonstruowane, piętra uważnie zbudowane, a elewacje dobrze wygładzone. Warstwy cegieł co kilka poziomów były przekładane trzcinowymi matami w celu wzmocnienia konstrukcji. Metal i kamień były używane tylko sporadycznie. Wiele fragmentów ze starożytnych budowli przetrwało do dziś. Niektóre ściany mają nawet do dwóch metrów wysokości, co pozwala popuścić wodze wyobraźni i choć na chwilę obejrzeć je w całości, tak jak było niegdyś w czasach świetności sumeryjskich miast.
data utworzenia: 30.09.2010
data ostatniej aktualizajci treści: 05.08.2016
źródła:
Sztuka Starożytnego Wschodu - Antoni Mierzejewski
Ur capital of Sumer; Bible Lands Museum Jerusalem - Joan Godnick Westenholz